à Terre København

à Terre, København Tordenskjoldsgade 11 - København

Fransk
• Europæisk
• Asiatisk
• Dansk
• Spise på stedet

96/100
Anbefalet af 4 personer
Fuld menu med priser og billeder
Baseret på 1989 Vurderinger og anmeldelser
Opdateret
96 /100
Telefon
Skriv en anmeldelse

Menu à Terre

  • FORRETTER
    • Mille feuille à terre
    • Plateau d’huître
    • Galette forestière
    • Pelmeni
    • Andelever terrine
  • HOVEDRETTER
    • Puntalette
    • Grillet hummerhale à la Tiger Lee
    • Dampet pighvar
    • Entrecôte grillée (300g)
  • OST & DESSERT
    • Chèvre chaud "Tikka masala"
    • Peach melba
    • Tivolikrymmel
    • Tatin à terre
    • Kæmpe eskimo
  • . . .
  • Gennemse menuen

Tilgængelige menuer

Webstedsvurderinger

TA

Trip
Last update on 04/01/2024
5,0
44 Anmeldelser
Google
Google
Last update on 12/08/2023
4,8
61 Anmeldelser
Facebook
Facebook
Last update on 30/05/2023
4,7
25 Anmeldelser

RG

Restaurant guru
Last update on 02/10/2022
4,7
81 Anmeldelser

TR

Top-rated.online
Last update on 02/10/2022
4,8
45 Anmeldelser

Anmeldelser

5
Thomas Sofienberg
+5
Wow en oplevelse. Fantastisk. Og what a place!!!! Alt for A Terre fungerede den aften. Stemningen, betjeningen og ikke mindst maden. Bordende står lidt tæt, men akustikken er fantastisk. Og det bliver faktisk både lidt hyggeligt og intimt. Med kyndig vejledning fik vi også snakket vin og smagt os godt igennem. Vi gik a la carte og alle retter sad lige i skabet. Foretten med muslinge bisque og ravioli var sublim. Desserten med Calvados is og tærte det samme. Jeg skriver aldrig anmeldelser. Men når man har haft en top 3 restaurantoplevelse i København, men til en absolut fair pris må ma n til tasterne. Bravo A Terre - vi ses igen. Øj, det var velsmag og velbehag!
5
Rasmus Janus Ryborg
+5
Endnu en dejlig aften på aterre. Maden sad lige i skabet, vinene passede smukt til og betjeningen guide og var tilstede hele aftenen.
5
Mogens Holbøll
+5
Lækker gennemtænkt og veltilberedt mad. Forret: Norske kammuslinger med blandt andet grønne bønner og hytteost - sad lige i skabet. Hovedret: Pighvar fra Vesterhavet med dampede hvide asparges, mums. Tror det er de mest veltilberedte asparges jeg nogensinde har fået, sprøde, knasende og grøntsags-møre. Dessert: Kæmpe Eskimo i form af en lille smuk chokoladekugle, der fik lidt varm chokolade henover sig og smeltede smukt ud på tallerkenen. Fine hvide Bourgognevine til rimelige priser og en overraskende oversøisk pinot noir, der gik godt i spænd med fisken. Meget behagelige tjenere, opmærksomme og afslappede på den tjekkede måde. Tak for mad, jeg kommer igen.
Hvordan vil du vurdere din oplevelse på à Terre?

Beskrivelse

Rapportér restauranten som lukket
Anmod om menuen fra à Terre
Bliv medlem af fællesskabet i København
Tilføj à Terre til adressebogen

Åbningstider

Mandag:
Lukket
Tirsdag:
17:00 - 22:00
Onsdag:
17:00 - 22:00
Torsdag:
17:00 - 22:00
Fredag:
17:00 - 22:00
Lørdag:
17:00 - 22:00
Søndag:
Lukket

Sammenlign de bedste restauranter i nærheden af à Terre

À TERRE, KØBENHAVN - Tordenskjoldsgade 11 - Menukort en priser

Evalueringen er afledt af vores vurderingsaggregator "Sluurpometro" er 96 baseret på 1989 parametre og anmeldelser

For at kontakte telefonisk skal du blot ringe +45 71 99 56 99

MAKE A QUESTION

SUBMIT

Hvad er din yndlings à Terre skål?

Vurderinger og anmeldelser

96
/100
Baseret på 1989 Vurderinger og anmeldelser
Opdateret
1
X

Hvordan vurderer du din oplevelse på à Terre?
INVIA