Sluurpy > Restauranter i Risskov > Sjette Frederiks Kro

Sjette Frederiks Kro - Risskov - Fotoalbum

Var der til brunch. Skønt lokale med god plads selv om der var godt fyldt op. Maden var god og varieret, lækkert med den arabisk inspireret det og bagværket var super. Eneste minus er den alt for tynde kaffe.
Vi var nede og få deres lækre brunch på Sjette Frederiks ko. Det er helt fantastisk, og jeg vil helt klart anbefale det hvis du har lyst til en lækker morgenmadsbuffet, som giver forkælelse til sjælen. Du kan på den lille hyggelige kro også nyde udsigten udover havet imens du spiser. En fantastisk l
Skøn oplevelse, rigtige gode snitter, samt en lækker othellolagkage.
Professionelt sted med styr på tingene og orden i personalet som ved hvad der foregår i arrangementerne... Jeg følte at det har været en god oplevelse overordnet set.
Fint sted god betjening dejlig mad kommer igen rent og pænt
Fed aften, med henblik på vin/øl og god mad
Restauranten er opført 1825, og hed oprindeligt Salonen. Det er en bygning der har sjæl og kulturhistorie. Fra terrassen er der en skøn udsigt over Århus bugt. Har været der 4 gange, og nyder det stadig. Det er svært at blive træt af stedet, der er "omfavnet" af skoven og som sagt, den skønne udsigt
Dejlig mad med en fantastisk vinmenu.
Share on WhastApp
Share on Facebook
Upload your pictures
Clicca per espandere